Zelená linka NUOVO CAFFE - volejte zdarma

800 269 259

Servisní linka

PO - PÁ 8:00 - 20:00 hod
SO - NE 9:00 - 20:00 hod

O kávě koluje řada pověstí, ale jak je to s ní ve skutečnosti?

Káva zvyšuje krevní tlak

Toto je pravda pouze částečně. Kofein obsažený v kávě skutečně ovlivňuje krevní tlak a tepovou frekvenci, jeho účinnek je však pouze dočasný. Po vstřebání kofeinu se tlak i tep vrací do normálu.

Šálek kávy dokáže člověka okamžitě probrat

Větší dávka kofeinu skutečně může zajistit bdělost a zvýšit pozornost a koncentraci, ale až poté, co se z trávicího traktu dostane do krve. Nejvyšší koncentrace kofeinu v krvi je hodinu až dvě po vypití kávy. Okamžité probuzení je tedy pouze placebo efektem, který má na svědomí vůně a chuť kávy.

Káva uklidňuje

Přestože pití kávy má prokazatelně spíše stimulační účinky, mnoho lidí popíjí kávu, aby se uklidnilo. Uklidňující účinek však není dílem kofeinu, ani žádné jiné složky v kávě obsažené, ale spíše celého rituálu přípravy a pití nápoje. Při přípravě kávy se přestaneme soutředit na problémy, a když se s šálkem posadíme a vychutnáme si nádhernou vůni a lahodnou chuť, stres zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Uklidňující účinek navíc ještě zvyšuje přitomnost přátel (viz. článek Kávu si spojujeme s pohodou a odpočinkem).

Espresso obsahuje více kofeinu než ostatní kávové nápoje

Vzhledem k tomu, že většina kávových nápojů se připravuje z espressa přidáním vody (espresso lungo nebo americano) nebo mléka (cappuccino, latté macchiato a jiné) a dalších surovin, je obsah kofeinu ve všech nápojích stejný. Ovlivnit ho je možné pouze množstvím nebo druhem použité kávy. Pravdou ovšem je, že espresso má nejvyšší koncentraci kofeinu, proto je jeho účinek nejrychlejší.

Instantní káva je plná chemie

Instantní (rozpustná) káva se vyrábí sušením silné klasicky připravené kávy a ze zákona nesmí obsahovat žádné přidané látky. Je tedy 100% přírodní a chemické složení nápoje připraveného z instatní a zrnkové kávy je srovnatelné.

Bezkofeinová káva je zdravější

Bezkofeinová káva se vyrábí z klasických kávových zrn louhováním kofeinu za pomocí silných chemikálií. Tyto chemikálie, jejichž stopy se nachází v každém šálku bezkofeionové kávy, mají na zdraví člověka horší vliv než přírodní kofein. Proto se i těhotným nebo kojícím milovnicím kávy doporučuje pít spíše slabou klasickou kávu než tu bezkofeionovou.