Zelená linka NUOVO CAFFE - volejte zdarma

800 269 259

Servisní linka

PO - PÁ 8:00 - 20:00 hod
SO - NE 9:00 - 20:00 hod

Cappuccino

Cappuccino je oblíbený nápoj z 1/3 espressa, 1/3 mléčné pěny a 1/3 horkého mléka.

V Itálii, odkud pochází, je to snídaňový nápoj, který se podává jen do 12-ti hodin. Zásadně ale bez kakaového, nebo skořicového posypu.

A jak na něj?

Do předehřátého šálku (porcelánový, silnostěnný, bez vnitřních hran, objem cca 150 ml) připravte espresso ze své oblíbené kávy.

Do nerezové džezvy nalijte cca 70 ml studeného mléka a našlehejte jej pomocí trysky na svém kávovaru. Mléko by nemělo překročit teplotu 70°C, při vyšší se začíná oddělovat mléčný tuk. Teplotu snadno ohlídáte, když džezvu budete držet v dlani (ne za ouško) a šlehání ukončíte v okamžiku, kdy vás džezva začne pálit. Dnem džezvy několikrát udeřte o stůl, aby popraskaly velké bubliny v pěně, a poté s ní zakružte, aby se smísila pěna s mlékem.

S našlěháním mléka vám může pomoci speciální tryska nebo automatický šlehač mléčné pěny.

Mléko s pěnou přilijte do šálku s espressem. Mléčná pěna se mírně smísí s cremou na kávě a vznikne tak specifický vzhled cappuccina - bílá pěna uprostřed šálku, světle hnědá na okraji.

Na co si dát pozor?

Správně připravené cappuccino by mělo být sice teplé, ale okamžitě "pitelné" - není třeba čekat na vychladnutí. Přilíš vysoká teplota značí přehřátí mléka.

Pěna by měla být hustá, bez viditelných bublinek, schopná unést lžičku cukru.

Pěna by na šálku měla vytvářet malý kopeček. Přiliš vysoká a hustá pěna (připomínající šlehačku) je opět známkou přepálení mléka.

A co ještě?

Cappuccino je ideálním prostředkem pro umělecké vyjádření - takzvaný latte art. Pouhým naléváním mléka do kávy jsou zkušení baristé schopni vytvářet neuvěřitelné obrázky. Podívejte se například na toto video a zkuste to také. Pro začátek si můžete pomoci špejlí namočenou do tmavší kávové pěny nebo požijte šablonu, přes kterou ozdobíte cappuccino kávovým nebo skořicovým popraškem.